HYDEPARK > SŁOMKA W HOLZMADEN

Jakiś czas temu (koniec 2006), podczas jednej z moich podróży służbowych, uczestniczyłem w Bardzo Ważnym Spotkaniu Firmowym w Stuttgarcie. Traf chciał, że miałem możliwość przybyć dzień wcześniej i pozwiedzać okolicę. Jeden z moich niemieckich kolegów mieszka w pobliżu i zaoferował się jako przewodnik (thx Willi!). Czasu niewiele, ale za to okolica wspaniała. Rzut mokrym beretem od Stuttgartu znajduje się Holzmaden - jedno z najbardziej widowiskowych stanowisk paleontologicznych na świecie. Nagromadzenie skamieniałości i stan ich zachowania (Fossillagerstaetten) sprawiły, że miejsce to stało się mekką naukowców z całego świata. Jurajskie skamieniałości z Holzmaden znane są przede wszystkim ze swojego wspaniałego stanu zachowania. Zachowane zostały części miękkie organizmów, a ich znaczne nagromadzenie i szerokie spektrum występujących gatunków, umożliwiły naukowcom wyjaśnienie wielu kwesti, które do tej pory pozostawały zagadką. 
Sam temat Fossillagerstaetten (czyli miejsc z wyjątkowym nagromadzeniem/zachowaniem skamieniałości) jest pasjonujący, ale nie jest to miejsce na szersze opisy, więc ewentualnych zainteresowanych odsyłam do szperania w internecie, gdzie można znaleźć niezliczone informacje na ten temat.
 
Załączam kilkanaście fotek z mojej wizyty w Holzmaden - jednym z najwspanialszych Fossillagerstaetten na tym świecie!1.
Tak wygląda jeden z kamieniołomów w Holzmaden obecnie.2.


3.  Wiele ze skamieniałości z Holzmaden to ogromne okazy (tu ichtiozaur).


4.  ...i plezjozaur.


5. Unikat na skalę światową - skamieniała samica ichtiozaura "uchwycona"
 podczas porodu (jedno małe już się urodziło, drugie nadal tkwi wewnątrz).6. Profil plezjozaura z twarzowym amonitem tuż obok :)


7. Po prostu krokodyl  :)


8. Ryby też dowieźli.


9.


10. Jedną z największych atrakcji są liliowce. 


11. Ogrom i stan zachowania (szczegóły!) powalają.


12. Oczywiście nie mogło zabraknąć przedstawicieli amonitów. 


13. Waga ciężka też jest reprezentowana.


14. Belemnit. Widać rostrum i ciało miękkie wraz z ramionami. Swoją drogą teoria o sposobie jak
 doszło do zachowania się belemnitów w Holzmaden jest jedną z ciekawszych z jakimi się spotkałem.15. Garść głowonogów (nieźle brzmi :-))

HYDEPARK > SŁOMKA W HOLZMADEN

 
(c) 2005 by Bloody Mikele alias Michaś