Witam w Kopalni...

HYDEPARK > Gigant

Gigant Fionn MacCumhaill zyl w Antrim nad brzegiem morza (Irlandia Polnocna). Spokojny zywot zatruwal mu widok za oknem - po drugiej stronie wody, na szkockiej wysepce Staffa, stal dom wroga serdecznego - Benandonnera. Powody wzajemnej animozji pozostaja po dzis dzien nieznane, zachodzi jednakze podejrzenie, ze obaj smalili cholewki do tej samej gigancicy...
Nie bylo lodzi wystarczajaco mocnej, aby przewiezc giganta. Nie mogl wiec Fionn prztyknac w nos konkurenta-absztyfikanta. Zdeterminowany, aby udowodnic swa wyzszosc nad Benandonnerem, zaczal Fionn budowac groble z Irlandii do Szkocji. Spedzil on tydzien pracujac w pocie czola i gdy ulozyl ostatnie kamienie, strudzony okrutnie zasnal na moscie. Obudzily go ogluszajace kroki nadchodzacego wroga. Gdy Fionn zauwazyl, ze Benandonner jest dwakroc wiekszy, czmychnal do domu, gdzie oczekiwala go zona Oonagh. Zawinela ona Fionna w kocyki, jak zawija sie niemowle i ulozyla kolo kominka. Gdy nadszedl Benandonner przywitala go gigancica milo i rzekla, ze meza wprawdzie nie ma w domu, ale moze na niego poczekac, byleby tylko nie obudzil spiacego niemowlecia. Benandonner zwrociwszy uwage na rozmiar dziecka, nie mial ochoty spotkac tatki dlatego co sil w nogach udal sie z powrotem na Staffe.

Kilka dni temu odwiedzilismy wyspe Staffa, nalezaca do archipelagu Hebryd w prowincji Argyll. Powinniscie wiedziec, ze wyspe ta wizytowalo wiele znakomitosci - Walter Scott, Juliusz Verne, David Livingstone czy krolowa Wiktoria byli tam przed nami. Feliks Mendelssohn po wizycie na wyspie skomponowal uwerture "Die Hebriden" znana tez jako "Grota Fingala". Inspiracja byla jedna z jaskin i dzwieki jakie tam uslyszec mozna. Jak zapewne sie domyslacie, nie ciagnieto na mala szkocka wysepke (ok. 800 x 400 metrow) Krolowej Wiktorii tylko dlatego, ze lezy w granicach krolestwa. Byl ku temu znacznie wazniejszy powod; otoz Staffa przedstawia widok zaiste niezwykly. Zbudowana jest ze skal wulkanicznych zwanych bazaltami. Bazalty maja charakterystyczna przypadlosc, mianowicie bazaltowa magma po erupcji krzepnac kurczy sie i dzieli na przylegajace do siebie szesciokatne slupy. Geolodzy taki system spekan nazywaja ciosem. Gdy lodz zbliza sie do wyspy ujrzycie setki bazaltowych kolumn przykryte czapa podobnego bazaltu, ale pozbawionego ciosu. Na wyspie jest kilka jaskin, z ktorych najbardziej znana jest ta ktora urzekla Mendelssohna (rzeczywiscie wewnatrz uslyszec mozna niezwykle odglosy).
Spacerujac po wyspie stapacie po szesciokatnej posadzce, bazaltowe slupy nie tylko stercza pionowo w gore, ale leza, powyginane. Czyzby oddawaly one ksztalt powierzchni na ktora wylala sie lawa? Nie potrafie odpowiedziec. Staffa, jak i lezaca w Irlandii Grobla Gigantow (Giant's Causeway) powstaly okolo 60 milionow lat temu, buduje je ta sama formacja skalna.

Do Giant's Causeway mozna podjechac samochodem i dlatego tez nie sposob zrobic tam zdjecia bez turystow w tle. Nieco trudniej dostac sie na Staffe. My plynelismy promem z Oban do Craignure na wyspie Mull, potem przejechalismy wzdluz wyspe Mull (z Craignure do Fionnphort) i nastepnie lodzia na Staffe. Warto zadac sobie trud, aby nacieszyc oczy widokiem wyspy.

Zalaczam kilka fotek wyspy. Jak wyglada Irlandzka Grobla Gigantow (Giant's Causeway) mozecie obejrzec klikajac tu
http://bcastle.eu/pl/words-and-pictures/ireland/police

Pozdrawiam serdecznie
Anonim























HYDEPARK > Gigant

 
(c) 2005 by Bloody Mikele alias Micha¶